19 listopada ok. godziny 11:30 Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu otrzymało informację, że autobus jadący ulicą Spacerową w Kętach wypadł z drogi, przebił się przez ogrodzenie i wjechał na teren byłego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zachodziło podejrzenie że w autobusie znajduje się duża liczba poszkodowanych. PSK zadysponowało na miejsce zdarzenia OSP Kęty i OSP Kęty Podlesie, poinformowało też Urząd Gminy Kęty, Straż Miejską i Policję. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy OSP Kęty zajęli się działaniami gaśniczymi, natomiast ratownicy OSP Kęty Podlesie dokonali w autobusie segregacji poszkodowanych TRIAGE. W tym czasie na miejsce dotarł drugi zastęp OSP Kęty, który przystąpił do przygotowania punktu medycznego w namiocie pneumatycznym. Na pomoc przybyli także ratownicy Maltańskiej Służby Medycznej. Wkrótce okazało się, że jeden z poszkodowanych, będąc w szoku, uciekł z miejsca zdarzenia. Do jego odnalezienia zadysponowano Grupę Poszukiwawczo - Ratowniczą OSP Kęty. Po krótkich poszukiwaniach ratownicy z psami, wykorzystując także kamerę termowizyjną, odnaleźli poszkodowanego, którego natychmiast przetransportowano do punktu medycznego, w którym strażacy - ratownicy ramię w ramię z Maltańczykami udzielali pomocy medycznej. Dla osób biorących udział w wypadku a niewymagających pomocy medycznej uruchomiono na hali OSiR w Kętach punkt opieki psychologicznej.
Taki był scenariusz epizodu praktycznego ćwiczonego w ramach wieloszczeblowego powiatowego ćwiczenia obronnego "POWIAT - 2013", w ramach którego gminy powiatu oświęcimskiego wspólnie ze starostwem powiatowym ćwiczyły współpracę w sytuacjach kryzysowych, obieg informacji i współdziałanie służb. W czasie gdy przy ulicy Spacerowej ćwiczyli strażacy, w Urzędzie Gminy Kęty, tak jak i we wszystkich urzędach gmin w naszym powiecie, funkcjonował system Stałego Dyżuru, mający usprawnić obieg informacji w sytuacjach kryzysowych. Zgodnie z założeniem do ćwiczenia gmina Kęty nie mogła liczyć na wsparcie sił Państwowej Straży Pożarnej ani Państwowego Ratownictwa Medycznego, gdyż siły te brały udział w akcji ratowniczej w Oświęcimiu, dlatego też do dyspozycji były jedynie ochotnicze formacje z terenu naszej gminy - osiem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Maltańska Służba Medyczna. Z uwagi na małą liczbę poszkodowanych zadysponowano jedynie OSP Kęty oraz OSP Kęty Podlesie, należy jednak pamiętać że w każdej jednostce OSP na terenie gminy Kęty są osoby przeszkolone do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i gdyby była taka konieczność na miejsce zdarzenia wzywano by kolejne jednostki.
Epizodowi praktycznemu przyglądali się przedstawiciele Wojewody Małopolskiego, Starosty Oświęcimskiego, Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, a także Burmistrz Gminy Kęty pan Tomasz Bąk i Sekretarz Gminy pani Ewelina Jura - Bączek, którzy byli pod wrażeniem sprawności działania naszych strażaków. Po zakończeniu ćwiczenia wszyscy jego uczestnicy udali się do remizy OSP Kęty Podlesie na strażacką grochówkę.
W tym miejscu pragniemy podziękować za zaangażowanie wszystkim, którzy pomogli w organizacji ćwiczenia - strażakom, członkom Maltańskiej Służby Medycznej, przedstawicielom Policji i Straży Miejskiej, MZK Kęty za udostępnienie autobusu oraz pozorantom, bez których to ćwiczenie nie mogłoby się udać.