Uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach mają już za sobą pierwszy tydzień praktyk. W Lizbonie czują się już jak u siebie. Metro, tramwaje, prom i autobusy, których rozkłady i trasy przyprawiały ich o zawrót głowy, znają już na pamięć. Jedynym problemem pozostaje język portugalski, przy którym „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…” to pestka. Ale wszystko przed nimi.
W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się praktyki zawodowe informatyków i elektroników. Poznali oni swoich pracodawców, miejsca pracy, obowiązujące reguły i zakres ich obowiązków. W porównaniu z obowiązującym w Polsce czasem pracy nowością była dla nich godzinna przerwa. Czas ten jest wykorzystywany przez Portugalczyków na wspólne jedzenie lunchu. Uczniowie uzyskali możliwość doskonalenia swoich umiejętności zawodowych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i sprzętu. Praktycznie wykorzystują wiadomości, które zdobyli podczas nauki w szkole.
Nie samą pracą żyje człowiek. Weekend uczniowie spędzili na poznawaniu Lizbony. Późnym wieczorem w piątek zobaczyli Muzeum Orientu. Sobota została zarezerwowana na Stare Miasto. Podziwiano panoramę miasta ze słynnej windy Santa Justa. Powrót był nieco bardziej skomplikowany, winda utknęła pomiędzy piętrami z powodu braku prądu. Drabina okazała się niezastąpiona. Po spacerze wąskimi, malowniczymi uliczkami zwiedzili katedrę Se oraz zamek Sao Jorge. Najwięksi fani futbolu mieli okazję odwiedzenia stadionu Benfici Lizbona. Deszczowy niedzielny poranek nie przeszkodził uczniom w poznawaniu dzielnicy Belem, z klasztorem Hieronimitów, Pomnikiem Odkrywców, Torre Belem. Warto podkreślić, że w klasztorze znajduje się sarkofag ze szczątkami Vasco da Gamy – najsłynniejszego portugalskiego odkrywcy. Spacer po zabytkowej części miasta został zwieńczony wizytami w Coches Museumi Muzeum Morza. Najbardziej odważni zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia ze strażą Pałacu Prezydenckiego.
Przed uczniami jeszcze trzy tygodnie praktyk zawodowych, które z pewnością pozostaną w ich pamięci na długo.
Projekt „Bliżej europejskiego rynku pracy – staże w Portugalii” jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.