10 kwietnia 2014 roku eksperymentalna klasa IVa Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Kętach ponownie święciła sukcesy podczas konkursu prac matematycznych, zorganizowanego przez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana oraz Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk wspólnie z Oddziałem Krakowskim Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Nagrodę pierwszego stopnia w kategorii szkół podstawowych otrzymały Julia Furtak i Patrycja Wykrent z klasy IVa naszej szkoły, które opracowały i przedstawiły pracę o zasadzie szufladkowej Dirichleta, zajmując pierwszą lokatę ex aequo z uczennicą klasy szóstej krakowskiej szkoły podstawowej. Nagrodę drugiego stopnia w tym konkursie zajęła praca Olgi Kaczmarczyk, Justyny Oczko i Iwony Wacięgi z klasy IV a naszej szkoły na temat anamorfoz. Jury tego konkursu przyznało również dwie inne nagrody drugiego i trzeciego stopnia. Nagrodę trzeciego stopnia w tym konkursie zajęła praca Bartłomieja Zemlika z klasy IV a naszej szkoły na temat wzoru Eulera z wykorzystaniem klocków Reko. Opiekunką wszystkich uczniów ZSG2 w Kętach jest dr Katarzyna Wadoń-Kasprzak. Serdecznie gratulujemy!
W konkursie wzięli udział uczniowie obydwu klas eksperymentalnych Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 2 w Ketach - IV a Szkoły Podstawowej i Ib Gimnazjum. Do finału tego konkursu zakwalifikowano trzy spośród sześciu prac przygotowanych przez uczniów klasy IVa. W pierwszym etapie należało przygotować pracę dotyczącą wybranych zagadnień matematycznych, natomiast do finału opracować prezentację komputerową na temat napisanej przez siebie pracy matematycznej. Prace zgłoszone do konkursu były pisane indywidualnie lub zbiorowo pod kierunkiem nauczyciela, a następnie oceniane przez pracowników naukowych Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego. Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
W ramach podsumowania odbyła się sesja matematyczna, którą przeprowadzono w sali audytoryjnej im. prof. Wincentego Danka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W czasie spotkania uczniowie wysłuchali wykładu doktora Zdzisława Pogody o figurach niemożliwych, który wzbudził ich zainteresowanie. W sesji matematycznej uczestniczyli również gimnazjaliści z klasy eksperymentalnej Ib, którzy obejrzeli prezentacje prac matematycznych zakwalifikowane do finału. Wszyscy finaliści tego konkursu zostali zaproszeni na konferencję matematyczną w Krakowie w celu przedstawienia prezentacji finałowych.
Ciągle jeszcze nieznane są wyniki innych konkursów matematycznych, w których brali udział uczniowie klasy IV eksperymentalnej, przykładowo międzynarodowego konkursu „Matematyka bez granic”. Ma on charakter międzyklasowy i częściowo odbywa się w języku obcym - uczniowie wybrali do jego napisania język angielski. Spośród wszystkich szkół w województwie małopolskim wzięły w nim udział jedynie dwie szkoły podstawowe, w tym ZS-G nr 2 w Kętach. Trzymamy kciuki!