ZASADY ROZLICZANIA PODATKU VAT PRZEZ ROLNIKÓW
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu informuje, że działalność rolnicza podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011, Nr 177, poz. 1054 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami rolnik może korzystać z tzw. rozliczenia na zasadzie ryczałtu lub podlegać zasadom ogólnym. Do rozliczenia VAT na zasadach ogólnych zobowiązani są rolnicy, których przychody netto ze sprzedaży za poprzedni rok podatkowy przekraczają 1 200 000 euro (obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych) lub rolnicy, którzy dobrowolnie zdecydują o takiej formie rozliczenia podatku VAT.
Rolnicy ryczałtowi są zwolnieni z podatku VAT, a zapłacony przez nich podatek zawarty w cenach towarów i usług nabywanych do produkcji rolnej rekompensuje 7% stawka zryczałtowanego zwrotu uwzględniana przez podmioty – podatników VAT – skupujące od rolników produkty rolne w wystawianych fakturach zakupu.
Każdy rolnik może zrezygnować z ryczałtowego rozliczania VAT i zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako czynny podatnik VAT składając zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Od tego momentu nabywa, jako podatnik VAT, prawo do pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony uwzględniony przy zakupie towarów i usług. Podstawą rozliczeń będą posiadane faktury VAT oraz ewidencja zakupów VAT.
Podatnik rozliczający podatek VAT opodatkuje prawie całą swoją sprzedaż stawką 5% lub 8%. Ponieważ zakupy będą opodatkowane z reguły stawkami wyższymi niż sprzedaż produktów rolnych, tj. 8% lub 23%, to w większości przypadków wystąpi w rozliczeniu nadwyżka podatku naliczonego nad należnym i zwrot tej nadwyżki z urzędu skarbowego.
PODSTAWOWE OBOWIĄZKI ROLNIKA – PODATNIKA VAT:
•rejestracja na formularzu VAT-R.
•prowadzenie ewidencji zakupu VAT i ewidencji sprzedaży VAT.
•wystawianie faktur VAT.
•składanie deklaracji VAT (do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu deklaracja VAT-7 lub do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale deklaracja VAT-7K).
•wpłacanie podatku, jeżeli z rozliczenia wynika podatek do wpłaty, w terminach złożenia deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.
PODATNICY ROZLICZAJĄCY VAT W ROLNICTWIE POWINNI PAMIĘTAĆ O:
1.Wykazywaniu w ewidencjach i deklaracjach całej sprzedaży podlegającej opodatkowaniu (nie można pomijać np. zapłaty w naturze za dzierżawę gruntów).
2.Rozliczaniu podatku naliczonego tylko od tych zakupów (nabyć) nawozów, paliw, nasion itp., które są związane z czynnościami opodatkowanymi (zakupy muszą dotyczyć działalności rolniczej, a nie potrzeb osobistych).
3.Zgłoszeniu działalności w zakresie świadczonych usług rolniczych oraz wykazywaniu wszystkich przychodów otrzymanych po ich wykonaniu.
4.Nabywaniu paliwa o znanym pochodzeniu.
5.Prawidłowym stosowaniu procedur związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi.
6.Prawidłowym rozliczaniu transakcji dokonywanych pomiędzy rolnikami zrzeszonymi w Grupach Producentów Rolnych.
7. Prawidłowym wykorzystaniu i rozliczaniu dotacji i dopłat.