20 października 2014 r. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 1 w Kętach obchodził swoje święto. Dzieci, młodzież, grono pedagogiczne wraz z dyrekcją i zaproszonymi gośćmi uczcili patronów św. Jana Kantego i Feliksa Dyczkowskiego. Uroczystość tegoroczna zostanie szczególnie zapamiętana ze względu na obecność znamienitego gościa Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Adama Dyczkowskiego, syna patrona naszego gimnazjum.
Udział zgromadzonych uczniów ze sztandarami szkoły w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa w kościele parafialnym rozpoczął uroczystość. Następnie dzieci złożyły kwiaty pod pomnikiem swojego patrona w rynku. Cała szkolna społeczność, do której dołączył znamienity gość otoczyła szpalerem Pomnik Grunwaldzki przed szkołą. Po oddaniu czci wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie klasy pierwsze gimnazjum złożyły uroczyste ślubowanie. Następnie w sposób niezwykły zebrani przenieśli się do roku 1390. Wielka w tym zasługa młodych aktorów i szkolnego chóru, którzy stworzyli wzruszającą, nie pozbawioną elementów humoru, sugestywną historię życia Największego Kęczanina.
Drugi z naszych patronów Feliks Dyczkowski został uczczony w tym roku w sposób niezwykły. Ksiądz Biskup Adam Dyczkowski udzielił wywiadu gimnazjalistom na temat życia swojego Ojca. Otrzymaliśmy możliwość „bliższego” poznania patrona naszego Gimnazjum. Wywiad z księdzem biskupem przeprowadzony przez uczniów rzucił niezwykłe światło nie tylko na osobowość ale także na charakter Feliksa Dyczkowskiego. Dzięki pytaniom, które zadali uczniowie, dowiedzieliśmy się jakim ojcem i człowiekiem był patron naszej szkoły. Trzeba przyznać, że rozmowa przeprowadzona z ks. Biskupem stała się wzruszającym momentem dla wielu osób na sali. Wywiad pozwolił też zebranym poznać wspaniałe poczucie humoru i świetną pamięć naszego znamienitego Gościa.
Na koniec, podsumowując tegoroczne obchody święta naszej szkoły, należy przywołać hasło przyświecające akademii: „Jaki posiadasz dar?”. Nie ma w tym pytaniu zwątpienia ani najmniejszego zawahania – mówi ono, że każdy z nas posiada talent – trzeba tylko odkryć jaki i dokładać wszelkich starań, aby go rozwijać. Niech więc to motto przyświeca nam nie tylko w obecnie trwającym roku szkolnym, ale przede wszystkim w całym życiu – nie wahajmy się wierzyć we własne talenty oraz we własne siły, a wtedy uwierzy w nas na pewno cały świat.