Policjanci informują, że kolejne szkoły z naszego województwa otrzymały certyfikaty Szkoła Promująca Bezpieczeństwo. Wyróżnienia trafiły do tych placówek, które przystąpiły do projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa* i kompleksowo realizują działania na rzecz bezpieczeństwa.
W tym roku certyfikaty trafiły do kolejnych 33 małopolskich szkół, wśród których znalazła się również placówka z naszej gminy, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Witkowicach! Podczas uroczystości wręczenia certyfikatu reprezentowały ją Dyrektor Bożena Kubisiak oraz Edyta Jurzak – pedagog i koordynator projektu. Delegacji towarzyszyli przedstawiciele społeczności uczniowskiej.
Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, a wyróżnienia przedstawicielom szkół wręczyli Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek oraz Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski.
Z kolei Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 1 w Kętach może pochwalić się przedłużeniem certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Wręczenie dokumentu odbyło się w Komisariacie Policji w Kętach. Z rąk podinsp. Jarosława Wiertela – Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu certyfikat odebrały Ewa Sedeńko – Dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 1 w Kętach oraz nauczycielka, a za razem koordynator projektu, Krystyna Szwajca. Towarzyszyli im również uczniowie.
W uroczystym wręczeniu przedłużenia certyfikatu wzięli udział również Kierownik Referatu Kryminalnego jednostki – podkom. Dariusz Kulig oraz asp. Marzena Ptasińska – Asystent Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP Oświęcim koordynująca realizację projektu na terenie powiatu oświęcimskiego oraz Asystent Zespołu ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji w Kętach – sierż. sztab. Anna Bibrzycka.
* Projekt Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa jest realizowany od wielu lat przez Policję w placówkach oświatowych z terenu województwa małopolskiego. Celem projektu jest promocja oraz działania na rzecz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w szkołach. Polega na podjęciu kompleksowych i systematycznych działań opartych na wzajemnej współpracy szkoły z innymi instytucjami i organizacjami, dla których wspólnym celem jest ciągła poprawa bezpieczeństwa, w tym przeciwdziałanie i eliminowanie negatywnych zjawisk oraz profilaktyka i prewencja dotycząca aktualnych zagrożeń, z którymi mogą się zetknąć dzieci i młodzież. Organizowane są również szkolenia w zakresie bezpieczeństwa adresowane do nauczycieli, personelu szkoły oraz wykłady profilaktyczne dla rodziców, mające na celu podniesienie ich świadomości prawnej nt. odpowiedzialności prawnej nieletnich, odpowiedzialności prawnej rodziców i opiekunów, a także ukierunkowane na przeciwdziałanie różnym formom przemocy. Podczas realizacji projektu policjanci na bieżąco wspomagają szkoły w zakresie działań związanych z bezpieczeństwem oraz prowadzą zajęcia z zakresu profilaktyki i prewencji kryminalnej.
Jednym z kryteriów przyznania certyfikatu jest pozytywna ocena skuteczności podejmowanych przez szkołę działań. Zgodnie z Regulaminem nadawania certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” placówka oświatowa, która realizowała założenia projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” przez okres co najmniej 7 lat i przeszła pozytywnie audyty kontrolne, otrzymuje od Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji tytuł „Lider Projektu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” potwierdzający przygotowanie do samodzielnej kontynuacji projektu przez placówkę oświatową.