W środę, 8 kwietnia 2015 r. o godz. 13:00 w sali Sesyjnej Urzędu Gminy Kęty z udziałem przedstawicieli władz samorządowych odbyła się III sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Na początku sesji młodzi samorządowcy ustalili porządek obrad i przyjęli protokół z ostatniej sesji. Następnie głos zabrała skarbnik gminy, która przedstawiła sprawozdanie z audytu finansów gminy i przedstawiła założenia nowego budżetu ze szczególnym uwzględnieniem tych pozycji, które dotyczą młodych ludzi.
Kolejnym punktem sesji były prezentacje zachęcające młodych ludzi do włączenia się w idee wolontariatu, zaprezentowane przez komendant OHP Kęty panią Sylwię Czarnik i Kierownik Świetlicy Środowiskowej w Kętach panią Annę Marek.
W dalszej części obrad sekretarz gminy zaprezentowała radnym założenia projektu „Młodzieżowe Rady Gminy – edukacja obywatelska w praktyce”. W projekcie uczestniczy 8 gmin z terenu województwa małopolskiego i świętokrzyskiego, w tym gmina Kęty.
Głównym celem projektu jest wsparcie funkcjonowania młodzieżowych rad działających w poszczególnych samorządach jak również dostarczenie wiedzy i umiejętności samorządom, które na swoim terenie zamierzają powołać taką radę. W ramach projektu dwóch przedstawicieli naszej rady uczestniczyło w warsztatach, które miały miejsce 11-12 marca 2015 r. w Gminie Bałtów. W zajęciach odbywających się w Centrum Konferencyjno-Biznesowym „BAŁT” uczestniczyło 24 przedstawicieli młodzieżowych rad (już działających lub w trakcie tworzenia) z następujących gmin z województwa małopolskiego – Gnojnik, Kęty, Koszyce, Kościelisko, Jordanów (miasto i gmina wiejska), Wielka Wieś oraz z województwa świętokrzyskiego – z Bałtowa, Kunowa, Sadowia.
Celem spotkania było dostarczenie wiedzy i praktycznych umiejętności przydatnych przy angażowaniu się w prace młodzieżowych rad (m.in. jak działa samorząd, demokracja obywatelska, narzędzia partycypacji publicznej, przywództwo, diagnoza lokalna, zarządzanie projektami, sztuka dialogu – w tym kwestie tolerancji i przeciwdziałania mowie nienawiści, skuteczna komunikacja, jak angażować i motywować ludzi do działania). Ponadto warsztaty służyły wymianie informacji i doświadczeń pomiędzy radami. W trakcie pierwszego dnia warsztatów młodzież sprawdzała swoją wiedzę m.in. w zakresie funkcjonowania młodzieżowych rad, brała udział w debacie oksfordzkiej prowadzonej przez Jarosława Kubę – prezesa Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg”. Wieczorem młodzież z klubu Junior Bałt oraz z Młodzieżowej Rady gminy Bałtów zaprezentowała swoje dotychczasowe działania, oraz przeprowadziła gry i zabawy integracyjne. Drugiego dnia młodzież przygotowywała się do diagnozowania potrzeb rówieśników pod kątem realizacji planowanego mini-projektu.
W dalszej części obrad radni omówili i przyjęli do realizacji program „Czysta Gmina”, którego głównym założeniem jest uwrażliwienie młodzieży na problemy związane z utrzymaniem czystości środowiska naturalnego jak również „dzikich wysypisk” znajdujących się na terenie gminy Kęty. W ramach projektu młodzież z kęckich szkół w uzgodnieniu z dyrektorami szkół ustali kalendarz wyjść w teren w celu posprzątania określonego obszaru, a przedsiębiorstwo Komax zapewni niezbędny sprzęt do realizacji zadania (rękawice ochronne, worki).
Burmistrz Gminy Kęty przedstawił radnym sprawozdanie ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym ze szczególnym uwzględnieniem tematów związanych z młodzieżą.
