Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2905

Refleksje powarsztatowe uczniów „Wyspiana”

Data publikacji: 
08-03-2013 11:59

Uczniowie klas I i II o profilu humanistycznym z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego brali udział w warsztatach medialnych organizowanych przez Dom Kultury w Kętach. W ramach projektu KinoSzkoła odbyło się pięć spotkań, dzięki którym mieliśmy możliwość obejrzenia filmów oraz uczestnictwa w zajęciach warsztatowych.

Cykl spotkań obejmował m.in. zagadnienia kultury jako komunikacji. Przyglądaliśmy się źródłom powstania współczesnej cywilizacji europejskiej, jej początkom jak i „drogom”, którymi obecnie zmierza.

Za pomocą krótkich inscenizacji, form plastycznych prezentowaliśmy naszą interpretację sztandarowych dzieł, takich jak fresk „Stworzenie Adama”.

Kolejne spotkanie rozpoczęto filmem „Moja łódź podwodna” w reżyserii Richarda Ayoade’a. Dramat ten opowiada losy 15-letniego Oliviera Tate’a. Na ekranie nie pojawiły się perfekcyjne twarze hollywoodzkich gwiazd ekranu, a realne postacie młodych ludzi szukających celów, autorytetów, miłości, akceptacji w świecie, który nie zawsze jest przyjazny i otwarty.

Podczas trzecich zajęć przyjrzeliśmy się prawdziwej historii człowieka, który świadomie odrzucił wszelkie dobra materialne- „Wszystko za życie” w reżyserii Sean’a Penn’a, w  którym mężczyzna konsekwentnie dążył do swych marzeń, szczęścia. Czy było to właściwe, a może za bardzo podszyte dramaturgią i heroizmem? Każdy z nas inaczej odczytał przekaz, który płynął z obydwu historii.

Przedostatnie warsztaty dotyczyły rodzajów i gatunków filmowych. Poprzez pracę w grupach mogliśmy sprawdzić swą wiedzę, a niewielka rywalizacja i praca na czas sprawiły, że towarzyszyło temu dużo zabawy.

Zajęcia „Romantyzm jako inspiracja dla twórców filmowych” zamknęły cykl warsztatów medialnych.

Wnioski jakie wyciągnęliśmy to m.in. to, że często nie zdajemy sobie sprawy, jak poprzednie epoki wpłynęły na wydźwięk współczesności, jak dzieła romantycznych twórców oddziałują na prace współczesnych artystów oraz to, że i my sami współtworzymy kulturę, tak jak słynni artyści, malarze czy pisarze. Jesteśmy uczestnikami tworzenia, poprzez kontynuowanie idei czy też myśli twórczych.

W dzisiejszych czasach oczekuje się od młodego człowieka wszechstronnych zainteresowań, rozległej wiedzy. Zajęcia organizowane przez Dom Kultury pomogły choć w małym stopniu zrozumieć historię kultury, komunikacji, filmu. Choć to zaledwie niewielki wycinek ogromu zdarzeń, który miały wpływ na wygląd współczesnego kina, teatru czy literatury, to wszystko zaczęło się tam, setki lat temu gdzie kulturę i sztukę tworzyli ludzie tacy jak my. Tak samo jak my zagubieni i niepewni swej wartości jako przyszli odpowiedzialni dorośli.

Warto przywołać słowa Oliviera Tate’a: Większość ludzi uważa, że jest wyjątkowa, że nie istnieje nikt do nich podobny. Takie podejście motywuje ich, by wyjść z łóżka, jeść i żyć, jakby wszystko było w porządku. Może pisane jest nam być zaledwie kopią zamierzchłych czasów, a może powinniśmy współtworzyć nowoczesną kulturę? Każdy z nas może stać się twórcą, artystą, jeśli tylko otworzy oczy i umysł na otaczającą kulturę

Autor: 
Maria Pruszyńska

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2905

Trending Articles