„Matematyka nie musi być trudna” – tak brzmi nazwa eksperymentu pedagogicznego opracowanego przez Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach.
Do Ministra Edukacji Narodowej wpłynął już wniosek złożony przez Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach o wdrożenie eksperymentu pedagogicznego. Miałby on obowiązywać od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2016 r. i dotyczyć czwartoklasistów oraz uczniów klasy pierwszej gimnazjum przez cały cykl kształcenia.
Uczniowie „eksperymentalnej” klasy czwartej będą realizować program „Matematyka realistyczna” zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym. Z kolei uczniowie klasy pierwszej gimnazjum będą uczestniczyć w „Programie nauczania matematyki w gimnazjum z wykorzystaniem Technologii Informacyjnej”.
Na realizację programu „Matematyka z TI” przewidzianych jest 5 godzin lekcyjnych, które będą prowadzone w pracowni matematycznej z wykorzystaniem komputerów. Opracowany program ma na celu pokazać możliwości korzystania z narzędzi TI, a także w przyjemny i atrakcyjny sposób poszerzyć oraz utrwalić zdobytą wiedzę, która kiedyś zaprocentuje w życiu zawodowym oraz społecznym.
Kolejną zmianą, jaką przygotowuje „dwójka”, jest wprowadzenie innowacji „Angielski nie musi być obcy”. Program ten również dotyczyć będzie uczniów jednej klasy SP (ponownie od klasy czwartej) oraz pierwszej gimnazjum (na cały cykl kształcenia). Klasa, w której zostanie wprowadzony program „Angielski nie musi być obcy”, będzie innowacyjno-eksperymentalna, ponieważ w obowiązywać w niej będzie również program „Matematyka nie musi być trudna”.
W klasie „angielskiej” elementy języka angielskiego będą wprowadzone także podczas zajęć dydaktycznych z matematyki, informatyki oraz częściowo na języku polskim. Ma to na celu umożliwienie uczniom szerokiego kontaktu z językiem angielskim oraz podniesienie ich motywacji do nauki języków.
Ostatnia „niespodzianka”, jaka czeka na czwartoklasistów, to podział klas. Obecnie w szkole są trzy klasy trzecie. Od klasy czwartej mają być już cztery mniejsze, około 20-osobowe. Przewiduje się utworzenie jednej klasy eksperymentalno-innowacyjną o profilu angielskim, jednej lub dwóch klas sportowych (w zależności od zainteresowania) oraz jednej lub dwóch ogólnych (w zależności od tego, ile dzieci zapisze się do klasy sportowej). W klasach o profilu ogólnym od klasy czwartej zostanie wprowadzony drugi język. Uczniowie będą mogli wybrać pomiędzy językiem niemieckim a rosyjskich.